Home » Uncategorized » Kurt ve Köpek Ayak İzi

Kurt ve Köpek Ayak İzi

Kurt ve köpek ayak izleri, definecilere göre eski Yunan devletinin simgelerinden 1 tanesi olup mezarlıklar veya mezar siteli adı verilir. Mezar çevresinde bulunan anıt taşlarda bulunmaz. Daha çok bir kayanın üzerinde kabartma ve oyma şekiller biçiminde bulunur. Kurtayağı ve köpek izleri nadiren de olsa duvarlarda da bulunmaktadır.

Definecilikte kurt ve köpek patisi sembolü neyi işaret eder?

Köpek ve kurt patisi, o bölgede 1 define mahzen girişinin kapağının bulunduğunu anlatır. Bazen de 1 mezarın girişinin bulunduğu yeri gösterir. Köpekler sadık bir hayvan olduğu için sahibinin yanına gömülürdü. Köpek ayağı izi, sahibinin yanında en sevdiği ziynet eşyalarının beraberinde gömüldüğünü anlatmaktadır.

Genellikle oyma işlenmişi daha sık rastlanmaktadır. Yunan ve Bizans kültürüne doğru sarkan bir işarettir. Gözleriyle belirlenemiyorsa kafasıyla baktığı istikamet mezarın olduğu yöndür. Çoğunlukla 3 ila 7 adım arasında olur. Eğer bu işarette köpek ve ya kurt tamamen dört ayağı açık sere serpe yatıyorsa burası kesinlikle mezardır. Mezarın içinde armağan olup olmadığı bilinemez. Zira bu motif sadece dini inanıştan kaynaklanan bir uygulamadır. Çevrede çok sevilip sayılan yaşlı insanlar için ölümlerin ardından işlenir.

Diğer: Köpek ayak, kurt ve deve ayak izinden tamamen farklıdır.

Kurt ve Köpek Ayak İzi
Duvarda kurt ve köpek ayak izi
Kurt ve Köpek Ayak İzi
Yerde tilki ayak izi
Kurt ve Köpek Ayak İzi
Duvarda kurt ve köpek ayak izi
Kurt ve Köpek Ayak İzi
Kurt, çakal, tilki ve köpek ayak izi
Kurt ve Köpek Ayak İzi
Kayada oyma kedi ayak izi