Altının Ayrıştırılması

Öncelikle içinde altın olduğunu düşündüğümüz maddeyi ufak parçalara ayırıyoruz genelde altın olan malzeme bir çeşit curuftur ve bu curufun rengi ya kahverengi yada parlak kırmızımtraktır. Yanmış kömüre benzer diğer tüm maddelere nazaran oldukça ağırdır. serttir ve darbe ile kolay bölünmez. Genellikle yüklü altını saklamak için kurnaz ermenilerce kullanılır. Küçük küpler içinde saklanır ve küpü bulan kişiye toprak taş izlenimi vermesi için daha ince olan toprak yada külle karıştırılır. Burda yapılacak ilk işlem külü yıkamaktır yıkanıp süzüldükten sonra kalan parçacacıklar kurutulur.

İkinci aşamada elimizde şu malzemeler olması gerekir çakmak gazı ile çalışan bir hürmüz kaliteli çakmak gazı un haline getirilmiş boraks ve tuz ruhu bunların borask haricindekileri çok kolay temin edebilirsiniz borask için internetten arama yapıp alınacak yerleri öğrenebilirsiniz.

 

Bu aşamadan sonra düz bir taş üzerinde hürmüzümüzle malzememizi eritmeye başlıyoruz kor haline geldikten sonra sürekli önce az sonra giderek fazla şekilde üstüne boraks ekliyoruz ta ki malzeme bir araya toplanıpta eriyen boraksın üzerinde bir adacık gibi yüzene kadar bu hale gelene kadar işleme sürekli devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

Erime işleminin bitmesinin ardından eriyen ve borask üzerinde bir ada gibi yüzen parçamızı alıp soğutmadan bardak içindeki tuz ruhuna atıyoruz burda dikkat etmemiz gereken aldığımız parçayı attığımızda hala kor halinde olması gerektiği. Tuz ruhunda soğuyan parçayı alıp normal su içinde tekrar bir yıkadığımızda altınımız hazır durumda yanlız bu sıcak bir şekilde atıldığı için şekli bozuk olur yani yüzeyi pürüzlü olur o yüzden parlamaz bir çekiçle döverek istediğiniz şekle getirebilirsiniz. yüzeyide dövme işlemi sonucu pürüzsüz ve parlak olacaktır.

 

 

 

Ve altınımız hazır.

 

 

 

Altınımızdan geriye kalan pisliklerin çoğunluğu borask içinde hapsoluyor ufak toz toprağıda tus ruhu hallediyor. Kalan borask ı kazıyıp atıyoruz.