Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla


Dedektörler ne kadar derinden bulabilir ?
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: Dedektörler ne kadar derinden bulabilir ?

Dedektörler ne kadar derinden bulabilir ? 24 Eyl 2011 19:17 #802

dfx300_2011-09-26-2.jpgBazı dedektör satıcılarının yanıltıcı ve yalan atma yetenekleri..

Dedektör almak isteyen kişi, dedektör satıcısına sorar: “Bu dedektör kaç metre derinden bulur ?
Bazı satıcıların bu soruya şöyle cevap verdikleri görülür:
-Bizim dedektörlerimiz 8 metre derinlikten bulur.
-Bizim şu model dedektörümüz net 6 metre çeker.”
-Bizim dedektörümüz 6 metre derinliğe sahiptir.”
Bu anlatım üzerine müşteri olan kişi dedektörü satın alır. Bu kişi bir süre sonra fark eder ki elindeki dedektör gömülen bir metal eşyayı 1 metre bile derinden bulmamaktadır. Hatta 50 cm derinden bile bulmamaktadır. Dedektörü satın alan kişi aldatıldığını düşünür.
Ortada dedektör satıcısının dedektörü satabilmek için gizlediği bazı gerçekler vardır. Hatta daha da kötüsü bazı satıcıların dedektörü satabilmek için söyledikleri yalanlar da vardır.


Dedektör satın alacak kişi dedektörün belli bir menzili olduğunu ve cihazın bu menzil içine giren metal cisimleri – cisimler küçük de olsa, büyük de olsa - bulabileceğini düşünmektedir. Yanılmaktadır: dedektörler küçük cisimleri ancak çok yakından bulabilmektedir; cisim büyürse dedektörün bulma mesafesi artmaktadır. Burada soruyu soranın konuyla ilgili derin bilgisinin olmaması normaldir.

Gerçekte ise dedektörler bir çay tabağı büyüklüğündeki eşyaları 30 - 60 cm derinden,
bir yemek tabağı büyüklüğündeki eşyaları 50 - 100 cm derinden,
bir gaz tenekesi büyüklüğündeki eşyaları da 1 – 2 metre derinden bulabilmektedir.


Dedektörü deniz kenarında rıhtıma götürür, orada demirli olan dev bir vapurun metal gövdesine yaklaştırırsak belki o dedektör bu dev vapuru 6 metre mesafeden bulabilir! ( oda coooookk ama cooook zor )

Dedektörün 6 metreden bulur – 8 metreden bulur gibi en büyük cisimlerde ulaşılan (sözde !) menzilleri, kullanıcının hiçbir işine yaramaz. Çünkü kullanıcı toprak altında vapur büyüklüğünde bir şey aramamaktadır.
Son Düzenleme: 26 Eyl 2011 18:07 Düzenleyen Fatih Sultan Mehmet.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: vatan61

Cvp: Dedektörler ne kadar derinden bulabilir ? 13 Eki 2011 07:16 #960

 • Yusuf Emre
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif üye
 • Gönderiler: 192
 • Karma: 1
BİR DEDEKTÖR BİR METAL PARÇAYI NE KADAR DERİNDEN ALGILAR?

Genelde bize en sık sorulan sorulardan birisi, bir dedektörün bir metali ne kadar derinden algıladığı sorusudur. Çünkü çeşitli reklamlarla kullanıcıya bu konuda çok yanıltıcı ve gerçek dışı bilgiler verilmektedir. Derinlik birçok değişik faktöre bağlıdır.


Bir dedektörün metali ne kadar derinde algılamasını belirleyen faktörler nelerdir?1.Dedektör performansının kalitesi ve bataryasının şarz durumu.

2.Kullanıcının tecrübe ve becerisi.

3.Hedefin büyüklük ve ağırlığı: Bir cismin yüzeyini bulmak kenarını bulmaktan daha kolaydır. Mesela; bir paranın yüzeyi dedektör tarafından kenarına kıyasla daha kolay algılanır. Bir metal ne kadar büyük olursa o kadar derinde algılanır.

4.Dedektörün çalışma konumu. Ayarlarının doğru ve çalışılan toprağa uygun olmalıdır.

5.Arama başlığının büyüklüğü: 30 cm çapındaki arama başlığı 20 cm çapındaki başlığa kıyasla %20 ve 40 cm çapındaki bir başlık ise %40 daha derin algılar.

6.Topraktaki mineral miktarı. Topraktaki mineral ve maden miktarı ne kadar çok olursa makinanın derinlik algılamasıda o miktarda azalır.

7.Hedefin toprakta kalma süresi: Topraktaki asit ve tuzlar metalin yüzeyinde paslanmaya neden olur ve böylece toprak bu paslı metali emerek metalin olduğundan daha büyük görülmesini sağlar (hale etkisi).

METAL DEDEKTÖRLERİN ÇALIŞMASI HAKKINA BASİT BİR AÇIKLAMA:

İnternetteki mevcut sitelerden bu konuda geniş bilgiye ulaşmak mümkün fakat verilen açıklama o kadar ağır bir dille anlatılıyorki elektronik mühendisleri ancak verilen bilgiden bir mana çıkarabilir. Bunlar genelde transistor, elektromanyetik alan, eddy akımları gibi terimler kullanarak bu konuda ihtisas sahibi olmayan kimselerin anlamasını imkansız hale getirirler. Biz burada size basitçe bu aletlerin nasıl çalıştığını anlatmaya çalışacağız.


METAL DEDEKTÖRLERİ NASIL ÇALIŞIR?

Metal dedektörlerin değişik metalleri nasıl bulduğunu anlamak için bütün ilmi bilgileri bilmeniz gerekmez. Metal dedektörlerin ilmi olarak nasıl çalıştığını bilmeden para, mücevher, yüzük, altın, kalıntı, antika, sandık ve hatta çok derine gömülü defineleri bulabilirsiniz. Aşağıda gösterilen basit şekillere bakınız.


Şekil 1 tipik bir dedektör kullanıcısını göstermektedir. Dedektör ile beraber gelen kullanma kılavuzunu okuyarak dedektörü açmış bulunuyor. Çalıştığını anlamak için dedektörü yüzeydeki bazı hedefleri kullanarak test ettikten sonra toprak altında gömülü bulunan metal ve defineleri aramaya başlar. şekilde görülen kırmızı bölge arama başlığından toprağın altına gönderilen sinyal alanını görüntülemektedir. (Note:Biz kolay anlaşılması için sinyal alanını büyük göstermekteyiz). Toprak altına gönderilen sinyal herhangi bir metale temas etmedikten sonra dedektör herhangi bir ses sinyali, yanıp sönen bir ışık sinyali veya titreme sinyali vermez. Yani sinyal metale temes etmedikçe hiç bir şey olmaz.

Bilgi1.gifŞekil 2 topak altına gönderilen sinyalin yüzeye yakın veya derine gömülü bulunan herhangi bir metale temas etmesi halinde dedektörün ne yapacağını göstermektedir. Tarama sinyali metale temas ettiği zaman gönderilen sinyali kesintiye uğratacaktır. Dedektör, sinyaldeki bu kesinti veya değişimi kullanıcıya bir ses sinyali vererek haberdar eder. Genelde bu yüksek tonda bir ses sinyalidir. Dedektöre göre bazen bu ses sinyali ile beraber yanıp sönen bir ışık sinyalide verilebilir.

Bilgi2.gif


Ne kadar basit değilmi?
www.defineyurdu.com

SAKLI SIRLARIN ANAHTARI
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: baba_sahintepe, ihtiyar64, mustafa, KRAL

Cvp: Dedektörler ne kadar derinden bulabilir ? 15 Kas 2011 20:40 #1344

 • vatan61
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif üye
 • Gönderiler: 25
 • Karma: 0
güzel bilgiler güzel ve faydalı paylaşımlar
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.85 saniye