Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

eşkiya belgelerinde aranılan bir yer....
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer....

eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 23 Eyl 2011 15:59 #781

• sakaryalı
  • Aktif üye
  • Gönderiler: 30
  • 
23358597.jpg

burası kandırada bir koy....eşkiya belgelerinde bu civarda bir mağara aranır ben belgelerde anlatılanı bira duymuştum....araştırdım anlatılan yeri buldum....

denizden yüzerek yada botla yarıktan giriliyor....10 metre sonra tünel kıvrıldığı için zifiri karanlık oluyor...60 metre kadar gittikten sonra mağara içinde sahil var...kuma çıkılıyor...genişçe bir yer...
çok işaret söylediler ama fenerle önümü zor gördüm..
içerdeki sahilin sağ tarafından içeri doğru gidiş var...giriş alçak içerde genişliyor...içerisi cami kubbesi gibi emin değilim ama bana doğal gelmedi...
sol tarafta bir havuz gibi bir yer tatlı su vardı içtik su güzeldi...

havuzdan ileriye doğru devam ediyor ama daralıyor....benim yemedi ben devam edemedim...

buradan geçtiğimiz bir zamanda oda girişinde sağ tarafta kandil boşluğunda açıkta 3 adet 12-13 cm büyüklüğünde 3 adet heykel alındı....1 tanesini gözümle görme fırsatım oldu heykeli tuttuk iç geçirip hayırlı olsun dedik............

bu yerle ilgili çok belge hikaye duydum çok arayana rastladım...

sakaryada böyle bir yerle alakalı bilgisi olan varsa görüşelim........

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 23 Eyl 2011 20:51 #788

• Yusuf Emre
  • Aktif üye
  • Gönderiler: 192
Guzelll bir paylasim eline saglik dostum keske sakaryaya yakin olabilseydim gidip beraber bakardik )
Guzel paylasimlar diliyorum...
www.defineyurdu.com

SAKLI SIRLARIN ANAHTARI
Son Düzenleme: 23 Eyl 2011 20:51 Düzenleyen Yusuf Emre.

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 23 Eyl 2011 20:58 #789

S.A..Sakaryali dostum guzel bir paylasima imza atmisin konuyuda aranan bolgeler bolumune tasidim ordan takip edebilirsiniz..
iyi paylasimlar diliyorum Bol sans

Saygilarimla..F.S.M

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 24 Eyl 2011 12:33 #795

• zond
  • Aktif üye
  • Gönderiler: 1
merhaba bu belge kandıranın neresinde biliyormusunuz.bura ile ilgili bi kayıtta bende var.hatt ben dece yi eski limanı falan buldum.aynı noktamı merak ettim.saygılarımla.

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 24 Eyl 2011 13:56 #796

• sakaryalı
  • Aktif üye
buranın hikayesi şöyle.... (((tabi bunların hepsi hikaye)))

volcan rus çarından asker ve mühimmat talep eder....ve bunca ordu ve mühimmat çok para tutmaktadır...ve volcan ın bu kadar parası olduğuna inanmaz ve bu bölgede anlaşarak bir rus çarı bir müfettiş göndereceğini ve parasını kontrol ettireceğini söyler...volcan da parasının %80 gibi diyim çok büyük kısmını ..onca soygun ve define den kazndığı altınları (( bu arada volcan roma hazinelerini çok araştırmış ve çok fazlada bulmuştur.)) burada bir mağaraya taşıtır....ve 70 kadar askerini taşıma işi bittikten öldürür...türk kızı fatma ve papaz la birlikte bu mağarada beklemeye başlar....elçi geldiğinde türkler tafafından baskına uğrarlar ruslar ölür papaz esir alınır...kız ve volcan kayıkla yanlarına bir miktar para alarak kaçarlar.... şile civarlarında kız volcan ı bıçaklar ama ölmez fatmayı öldürüp denize atar kayıklar bulgar kıyılarına gitmeye çalışırken öldüğü söyleniyor.....

işte o rus ordusu için hazırlanan büyük malın olduğu mağara burası..........

bunların hepsi masal diyceksiniz ama bu işlerin tamamı masal ve efsaneden yola çıkılmıyormu...

yorum sizin.....biz bildiğimizi paylaştık.....

tabiki benim buradaki araştırmalarım sadece masal üzerine değil içierde ve etrafta ulaştığımız bazı emareler var....giriş kolaylaştıran bir ayak basma yeri kırılmış....içeride yaşam izleri var

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 24 Eyl 2011 16:47 #798

• admin
  • Administrator
  • Gönderiler: 506
Bu mağaranın şile-ağva civarında olduğu ve denizden baya bir içeri girilip tekne bir yere bağlanarak yürüme yolu ile 3 ayrı tuzaklı bölüm geçilerek ulaşıldığı anlatılır. Para iki ayrı odada iki yığın halindedir. Antik dönem para ve eşyaları bir tarafa soygun ve geçer akçe tabir edilen dönem paraları bir tarafa ayrılmış olmalı. Hatta bu konu ile ilgili saray ahırlarına yapılan baskından ele geçirilen bir kısım koşum takımlarının rus çarına hediye olarak gönderildiği anlatılır. Bu gün bu takımlardan bir kısmı rus kremlin sarayının altındaki özel bölümde sergilenmektedir. Bunların ne kadar değerli takımlar olduğunun küçük bir işareti olarak takımların birinin ön kısmında bir çay tabağı büyüklüğünde tek parça bir elmasın olduğunu söylemem sanırım yeterli olur. Kaşıkçı elması kadar büyük bir elmas yani.

Konuya dönersek mağara hakkında bir bilgim yok en azından kandrada böyle bir mağara olacak gibilerden bir bilgiye sahip değilim. Girilip bakılır sonra kayıtlardaki tüm verilerle karşılaştırılır uygun olan üzerinden sonuca gidilmeye çalışılabilir. Ancak burda bir hususa dikkat çekeyim. volçan ( volçan ın bulgar bağımsızlık savaşını veren bir kişi olduğu varsayılır. Burda kişileştirilmiş bir örgüt yada tüm bu mücadele içinde olanların gözünde bu mücadeleye önder olarak gösterilen kişi olabilir. ) rus yaya bir elçi göndererek savaş için silah ve cephaneye ihtiyacı olduğunu bildirir. Ödemeyi ise altın üzerinden peşin olarak yapacağını söyler. Tabi rusya osmanlıya karşı durabilecek kadar büyük bir ordunun silah - teçizat ve mühimmat ihtiyacını göz önüne alınca bu kadar parasının olmayacağına hükmeder elçiyi geri yollar. Elçi ikinci gidişince rus çarına pek çok hediye daha götürür. İlk seferdeki hediyelerin aksine ikinci hediyeler içinde roma lejyon damgası taşıyan 26 kiloluk bir altın külçede vardır. Rus çarı veya çarın bu konulara bakan yardımcısı konuyu değerlendireceğini söyleyip bir ekip hazırlatır. Bu ekip ve elçi ( bu elçinin papaz martin olduğu söylenir ) ile birlikte yola çıkar. Karadeniz üzerinden bir rivayete göre vize kıyı köye bir diğer rivayete göre ise şile - ağva arası bir yere gelir. Her iki rivayettede geminin bir tatlı su deresinde tabanı yere sürterek ve bazı noktalarda karadan halatlarla çekilmek sureti ile büyük bir mağara içinde yol aldığı varsayılır. Burada bir iskeleden çıkılıp mağaranın asıl noktasına gidilir. Mağara içinden gelen büyük bir tatlı su olmalı denize akar bu su karadan görülmez mağara içinden akarak gelir. İçerdeki tuzak mekanizmasını çalıştıran güç te bu suyun akışıdır. Burda para ve altınları gören elçi ikna olur. Ancak osmanlı donanması uzun bir zamandır bu olayı takip etmektedir. Volçan burdan çıkıp ( bir rivayete göre bulgar kıyılarına diğer rivayete göre bu günkü batuma )doğru ruslarla hareket ettiği sırada donanma baskın yapar ve gemiyi batırır. Gemiden kayıklarla bir kısım eşkiya taifesi kurtulur. Burda volçan ve üvey kızı fatimede kurtulanlar arasındadır.Volçan yaralıdır. Kıyı bölgelerde heryerde denizde batırılan gemiden kurtulanları aradıkları varsayımı ile volçan ve kızı kıyıya yakın bir adaya çıkarlar. Bu adanın adının dilimli adası olduğu söylenir. Volçan burda adada tek başına yaşayan bir keçi çobanının evine sığınır. Burada geçirdiği sürede kızı ile çobanı evlendirir. Volçanın öldüğü yer bu ada olarak kabul edilir. Burda geçirdiği süre zarfında kızına yaptıklarını ve para gömdüğü yerleri anlatır tabi kızına anlattığı diğer bir konu kızının kendi kızı olmadığı onu bastığı bir köyde öldürmeye kıyamadığı için alıp evlat edindiğidir. Yani bu zamana kadar kız kendini bulgar sanırken türk olduğunu öğrenir. Nerden kaçırıldığınıda öğrenen fatıma volçanın ölümünden bir zaman geçtikten sonra çobanı terkederek bu adadan ayrılır. Üvey babasından dinlediği hikayelerde anlatılan yerleri aramak üzere tekrar istanbul ve batı karadeniz kıyılarına gelir. Burda mağarada olan 70 ton altın olan yeri bulamaz. Kadın başınada bişey yapamayacağını düşünerek daha ufak paraların olduğu yerleri bulurum hemde kendi ailemi bulurum düşncesi ile bu gün bergamanın arka kısmında bulunan kendi köyüne gelir. Köy yakıldıktan sonra tekrar kurulmamıştır.Diğer köylerdede yaşıyanlar arasında kendi akrabalarından kimse kalmamıştır.Tek akrabası bergama civarında zeytinyağı işi yapan bir tüccardır. Bu tüccarla tanışıp durumu anlatır. Onunla birlikte babasının ikinci büyük parasını sakladığı ve bu gün bizim mürettebat cümle kapısı veya diğer adı ile kudret kalesi diye aradığımız yeri aramaya başlarlar ancak muaffak olamazlar. Daha sonraki zaman zarfındada bir kaç küçük emanet dışında herhangi bir büyük paraya raslayamazlar ve kadının ölmesi ile iş bu günlere kadar gelir. Tabi bunlar varsayım tamamı hikayede olabilir tamamı gerçekte olabilir.Ben tamamı hikaye olsa dahi içinde ufak ta olsa gerçeklik payı bulunduğunu düşünenlerdenim. vesselam.....

www.defineyurdu.com sitesine aittir kaynak göstermeden kullanmayınız.
Kaçak kazı sizi ve ailenizi üzecek sonuçlar doğurabilir.
Yasaları değiştirene kadar hepimiz bu yasalara uymakla yükümlüyüz.
Yasalarımıza göre izinsiz define aramak ve araştırmak suçtur.
Son Düzenleme: 24 Eyl 2011 17:45 Düzenleyen admin.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: sakaryalı

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 25 Eyl 2011 09:21 #807

• sakaryalı
  • Aktif üye
ben içeriye girdiğim için anlatayım.........girişten gemi girmez kayıtlarda yelkenli bir teknenin direği kırılarak girilebildiği söylenmekte doğrudur girilebilir.. 60-70 metre kadar botla gidildikten sonra kuma çıkılıyor......

sağ tarafta bir odaya giriliyor şuan kum dolu sürüneek gidebildim...

odaya girince sol tarafta nerden geldiğini göremediğim tatlı su var küçük bir havuz gibi olmuş..suya yatınca tavanda işaret o lacak dediler ama ben suya atmadım sadece tadına baktım... suyla ilgili bir tuzak söylentisi olduğu için çekindim....tatlı su havuzundan ilerisi var orayada gidemedim gerekli teçhizat yoktu.......

ama araştırma deyin ama başka bişey BURASI...... İŞTE ORASI....

MAĞARANIN SOL TARAFINDA KALE KALINTISI VAR........

SEYREK KALESİ.......... İÇERİ GİRİNCE ANLARIM DİYEN VARSA BUYURSUN GİDELİM........

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 25 Eyl 2011 09:27 #808

• sakaryalı
  • Aktif üye
bu mağaranın gerçekliğine inanmamın sebebi anlatılanların yere uyması ve içeriden hediyesinin alınması.........
hediyesi olan 3 heykel rivayet değildir gözümle gördüm....

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 05 Eki 2011 20:24 #910

katılıyorum bu kitabı ben de okudum daha devamı çok ama yılları çok eski 1800 yıllardaki olaylardır bize son volçan lazımdır saygılarımla. bergamalı..

Cvp: eşkiya belgelerinde aranılan bir yer.... 06 Eki 2011 10:20 #911

• okyanus
  • Moderatör
  • Gönderiler: 259
Wolcan molcan veya bi başka biri isimlere asla takılmam arkdasımızın girdiği yer tabi oluşum olmadığı kesin bu ziyaret ettiği yerde insan eli emeği var ve sebebsizde emek etmez kimse ya gizlenmek ve korunmak için yada birşeyler gizlemek için yapılır sonucda birşekilde yaşam sürülmüştür bo wolcan efsanesindeki belgelerin yüzde 90 yalandır bilincli olarak bu şekilde servis edilmiştir.İçindeki tek doğrudan yola cıkarsak araştırma sahamızda belgelerde anlatılmayan gercekleri görmüş olacağız kafamızda çalışıyorsa sonuca gidebiliriz amma hiçde kolay bi iş değildir arkadasımızın girdiği mağrada çok detaylı araştırma yapması lazım nasıl günümüzde bankaların celik kasaları binanın temelinde yada zeminin yan duvarında bulunuyorsa mağra olsun mahsen olsun veya başka bir yer durum yine aynıdır insanoğlu barındığı gizlendiği kendini ve malını güvende hissetiği yerde yaşam sürer ve değerlerini saklar hergün sakladığını kontrol eder insan beşariyatında bu böyledir isterseniz kendizi deneyin mesala 1 kg altınınız olsa evde nereye saklarsınız ve ne aralıklarla kontrol edersiniz bi deneyin yaşamadan yorum yapmak hayalden öteye gitmez doğruyu bulana yaşayana kadar duvarlara carpar carpar dururuz sonuc olarak arkadasımızın yeri bence araştırmaya değer bir yer
DuvAr UsTaSı: YARADAN UMUDU EN ÇARESİZ OLDUĞUMUZ ZAMAN YOLLAR ÇÜNKÜ YAĞMURUN BİLE EN BEREKETLİSİ KARA BULUTTAN YAĞAR
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 1.53 saniye