Home » Uncategorized » Definede Eyer İşareti

Definede Eyer İşareti

Eyer İşareti, özellikle eşkıya, Rum ve Ermeni işareti olarak bilinir. Çözümü çok kolaydır. Eyeri bulduğunda eyerin yanına git eyere üstüne şık karşına bak, karşında dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık murç ile kapağı kaldır. Güzel bir gömü seni bekliyor. Biz eyer işaretlerinde mantıkla hareket ederek sonuca ulaşmanın yollarını aradık. Eyer işareti 2 parçadan oluşur. Eyer işaretinin çevresindeki kayalıklarda baca şekli verilmiş oyma deliklerin olup olmadığını kontrol ediniz. Zira bir bölgede eyer işaretinin 20 metre yakınında böyle bir yer tespit edilmiştir. İşaretin bulunduğu yer ormanlık bir alan da ise görünen kayalık zirve noktaya gidilerek tamamlayıcı işareti aramalıdır.

Bir diğer görüşte ise, eşkıya parasını işaret eder ve ön tarafa doğru baktığınızda düzlük bir vadi varsa eşkıya gömüsü orada olur. Eyer işaretini birde otur bak ve baktığında yönde patika yol varsa o yol paranın olduğu yol anlamına gelir. Patika yolu takip ederek ve eyerdeki kıvrımı bulduğun yerde gömüyü bul demektir. Eyer işareti bilinen en belirgin eşkıya işaretlerindendir. Eğer binek taşı engebeli bir arazide yapılmışsa cihaz yardımı da alınmalıdır. Çevrede görülen kayaların altına da bakılmalıdır.

Unutmamak gerekir definecilikte hangi işaretin neyi kastettiği çoğunlukla benzerlik gösterse de durum ve çevre koşullarına göre farklılıklar göstermektedir. Burada dikkat edilecek husus sabit fikirli olmamak her türlü olasılığa acık olmak.

Definede Eyer İşareti
Kayda bulunan eyer işareti

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir