Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla

• Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Vezir Tepe

Vezir Tepe 13 Eyl 2012 07:36 #3665

• bahtiyar41
  • Co Admin
  • Gönderiler: 424
  • 
Vezir tepenin zirvesine çıkarsak 12 adım uzunluğunda bir mezar görürüz bu mezarın etrafı taş kaldırım döşenmiştir. Vezirtepenin eteğinde 2 dönüm araziyi kaplayan bir göl vardır. Bu göle yayla halkı sazlı göl der. Asıl adı katır boğan gölüdür. Bu gölün ortasında siyah bir taşın üzerinde karşılıklı şekilde 2 güvercin resmi vardır. Bu gölün ufak bir ayağı haramideresine akar harami deresi aşağıya aksu deresi ile birleşmektedir.

Bu suyun birleştiği mevkide etrafı ana kayadan oyma bir su değirmeni vardır değirmenin su arkının solunda 9 basamak mevcuttur. Değirmenin içine 3 merdivenle inilir ayrıca değirmenin tam karşısında ufak bir mağara olup mağaranın karşısında ise kesme bir yol
mevcuttur. Bu değirmen veznedar eminağa değirmenidir. Bu mevkide katırboğan gölünün suyunun birleştiği harami derenin üst tarafında aynı su ile dönen 3 değirmen daha vardır araları 200 er adımdır. Bu mevkii sarı meşeliktir bütün bunlar vezir tepenin batı yönündedir. Vezir tepenin yayan olarak 2 saat yukarısında erikli yurt yaylası ile batı kuzeyinde kirazlı yayla bulunmaktadır. Vezir tepe bu iki yayla arasındadır.

KAZANDERE yakınlarında ve çevresinde bizanslardan kalma manastır enkazı bulunmaktadır bu manastırın sağ tarafındaki mağaradan kolaylıkla kazan dere görülmektedir bu manastır vezir tepe kalesinin çevresindedir. Bu çevrede kazan deresinden sonra pabuç dereside vardır. papuç derede eski küçük bir köprü vardır vezirtepenin poyrazında sarı gölün gündoğusunda kayalıkta bir yeniçeri askeri resmi kayaya tırmanır şekildedir. Aşağısında başka bir taşta bir yılan askere saldırır vaziyette resmedilmiştir.Ufak bir emaneti askerin matarasında buluruz ana para ise yılanın kuyruk ucunda taş içinde yüklüdür. Vezir tepeden yukarılara doğru büyük bir düzlük kirazlık mevkii bu yaylada kabartma olarak boynunda çanı ile beraber tek öküz resmini görürüz.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: ramses28, zenginkral

Cvp: Vezir Tepe 13 Eyl 2012 15:17 #3671

• ramses28
  • Aktif üye
  • Gönderiler: 44
USTAM UZUN ZAMANDIR DÜŞÜNDÜĞÜM VE BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİĞİM BİR SORUM OLACAK KUSURA BAKMASSAN EĞER BU VEZİRTEPE KARATEPENİN HANGİ YÖNÜNDE VE ARALARI NE KADAR MESAFEDE BEN BİR TÜRLÜ BUNU ÖĞRENEMDİM YARDIMCI OLURSAN SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER
DÜNYADA HİÇ BİR KİMSEYE GÜVENME ÇÜNKÜ BEYAZ GÜLÜN BİLE GÖLGESİ SİYAHTIR...

Cvp: Vezir Tepe 14 Eyl 2012 22:40 #3672

• bahtiyar41
  • Co Admin
  • Gönderiler: 424
Vezirtepe karatepe ile aynı yada ikisi aynı dağda olabilir buna bir bakalım tekrar

Cvp: Vezir Tepe 15 Eyl 2012 21:26 #3677

• ramses28
  • Aktif üye
  • Gönderiler: 44
teşekkürederim ustam yine iyi bir konuya ışık tutacaksınız bugüne dek bu konuda bir açıklama yapılmadı yada yapılamıyor umarım sizden öğrenebiliriz saygılar
DÜNYADA HİÇ BİR KİMSEYE GÜVENME ÇÜNKÜ BEYAZ GÜLÜN BİLE GÖLGESİ SİYAHTIR...
  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 0.74 saniye