Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanıcı Adı Şifre: Beni hatırla


KARTAL - ŞAHİN - ATMACA
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
 • Sayfa:
 • 1

BAŞLIK: KARTAL - ŞAHİN - ATMACA

KARTAL - ŞAHİN - ATMACA 13 Ağu 2011 07:36 #359

KARTAL - ŞAHİN - ATMACA
Doğan ya da şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. Avını yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer. Büyük ihtimalle eşkıya ya da savaş gömüleridir. Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. Baktığı istikamet önemlidir. Şahin ya da doğan avını nasıl yiyorsa bizim de o şekilde gömüyü aramamız gerekir. Yani ayakların altına bakacağız. Sonuç alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir. Bu arada tuzakları göz ardı etmemek gerekir.

1- Kartalın kafası üzerinde istavroz varsa Bizans gömüsüne işaret eder. Kral mezarı olabilir.

2- Kartalın kanadı açıksa ölen kişinin anısına yapılan gömüdür. Mezar hediyesi vardır. Mezar güçlü birine ait ise kişisel eşyalarına ulaşılabilir. Ama bununla birlikte çevresindeki mezar boş da olabilir.

3- Kanatları kapalı ise tünemiş şekilde ise gömüsü kapalı bir mağara içindedir

4- Kartal sembolünün olduğu yerde gömü kaya içinde aranmalıdır.

5- Kartalın ayaklarının altındaki kaya önemlidir.

6- Çevredeki kayalar itina ile araştırılmalı değişik yapıdaki kayalarda araştırma yapılmalı.

7- Kartalın baktığı istikamette veya kuyruğunun gösterdiği istikamette araştırma yapılmalıdır.

8- Başının üzerinde olan haç işareti yemin veya teyit anlamındadır.size]

9- Oyma kartal çok anlamlı değildir.

10- İkinci bir işaret olarak yılan da mevcut olabilir


AFSA-12.jpg


gr2kartalii6.jpg
Son Düzenleme: 13 Ağu 2011 07:39 Düzenleyen Fatih Sultan Mehmet.
Şu kullanıcılar Teşekkür etti: Sehame

Cvp: KARTAL - ŞAHİN - ATMACA 23 Eyl 2011 10:00 #771

 • admin
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Administrator
 • Gönderiler: 500
 • Karma: 2
Benim yorumum biraz farklı olacak

1. Kartalın kendisi bir direk tarzı yüksek bir noktada duruyorsa burası bir yol güzergahıdır kartalın sağında veya solunda bir yazıt vardır. Roma dönemi imparatorluğun gücünü göstermek üzere kayaya oyulmuştur. Yoldan geçen halk bu yazıyı okur ve imparatorluğa bağlılığı artar. Gömü ile alakası yoktur. Yol güzergahı üzerinde veya yolun dinlenmeye en uygun yerinde sarnıç civarlarında tek tekçilik yapılabilir.

2- Kartalın kendisi ana kayaya güzel oyulmuş ama etrafında yazıt yoksa kartal sembolü ile kendini ifade eden bir hanedan ailesine ait mezar kartalın hemen altında kaya içindedir. Burdada kartal genelde iki stun arasında resmedilmiş olabilir. Veya direk stunun üzerinde resmedilmiştir. Bu tür mezarlardan günümüze açılmamış olarak kalan pek yoktur.

3-Kartal bir yöne bakıyor kartalın tek kanadı açıksa açık kanadı yönüne bakılır. Burda belirleyici işaret kartalın kanadı altındadır. Haç en çok tercih edilen işarettir. Genelde lejyon yada keşiş tarzı kişilerin gömdüğü malları ifade eder. Bu mallar direk para olabileceği gibi askerler için silah keşişler için kilise malı anlamıda taşıyabilir. Burda bakılması gereken ilk nokta kartalın başı yönündeki şelale yada kayalıktır. Para veya diğer malzemeler kapalı mahsen içindedir ve ikinci işaret mahsen kapağı üzerindedir.

4- Kartalın avı üzerinde resmedildiği kabartmalarda. Kartal başının tersi yöne bakılır. Bu tür av sahneleri genelde önemli komutanların mezarlarını simgeler. Kartal burda komutan, av hayvanı ise alt ettiği düşmanla özdeştir. En çok raslanan ikili kartal - yılan ikilisidir. Kartalın olduğu yerde ya kuyruk yönünde kaya içine veya direk resmi bütün olarak ele alıp hemen resmin altında aranmalıdır. Bazı durumlarda resmin kendiside kapak konumundadır. Burda usta işçiliklerde resmin bir kısmı kapağın üzerinde bir kısmı ise direk ana kaya üzerine işlemiş şekilde olabilir. Boşluk tespiti yapılarak çözülür.

5- Kartal üzerinde ek işaret. İlk tercih edileni haçtır. Kartal üzerinde haç işareti ufak olarak yapılmıştır. Devletle arası sıkıntılı eşkiya guruplarının kullandığı işaretlerden varsayılır. Bazı durumlarda yine roma dönemi hristiyanlığın yasak olduğu dönemlerdede bu tür gömülere reslanır. İşaret kaya üzerinde yere paralel ise kayanın kendi içinde emaneti aranabilir. İlk emanet genelde ufak bir mebla veya küçük bir emare olabilir . Kartalın başındaki haça dikkat edilmeilidir. Eğer haç sıva ise içinde emare aranır. En çok raslananı yüzük - tek para - ufak metal haç - veya tespihtir. Ana parası kartalın karşı cepheden bakıldığında arkasına kalan kayalık alandaki kartalların uçarak çıkabileceği sarp yüksek mağara veya çıkıntılardadır. Mağara veya taş içinde olur üzerinde gömü ile ilgili ufak bir işaret olur. Benzer bir örnekte ana kayasındaki işaret bir papaz elinde bir asa tutmuş asanın ucunda bir güvercin durur halde idi. Burda kartaldaki emare altın bir tespih.

www.defineyurdu.com sitesine aittir kaynak gösterilerek başka sitelerdede yayınlanabilir.
Kaçak kazı sizi ve ailenizi üzecek sonuçlar doğurabilir.
Yasaları değiştirene kadar hepimiz bu yasalara uymakla yükümlüyüz.
Yasalarımıza göre izinsiz define aramak ve araştırmak suçtur.
Son Düzenleme: 23 Eyl 2011 10:01 Düzenleyen admin.

Cvp: KARTAL - ŞAHİN - ATMACA 19 Ara 2011 22:35 #2056

 • asur
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif üye
 • Gönderiler: 11
 • Karma: 0
AGZINA SAGLIK ADMIN KARDEŞ GERÇEKTEN DOGRU OLAN YORUM BU DIYE DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKİ ROMADA ONDAN ÖNCEKİ YAŞYANLARDA HAYVAN FUGURUNU HEP KULLANMIŞLARDIR KULLANILAN FUGURUN YAPILDIGI BOLGE MAHAL VE ŞEKIL ELBETTE ÇOK ÖNEM TAŞIR FAZLA SÖZE HACET YOK TEŞEKÜR EDERİM GEREKENLERI ZATEN YAZMIŞSIN

Cvp: KARTAL - ŞAHİN - ATMACA 22 Ara 2011 10:49 #2130

 • leon
 • ÇEVRİMDIŞI
 • Aktif üye
 • Gönderiler: 58
 • Karma: -1
Sayın admin gerçekten çok güzel vede önemli bir paylaşım olmuş allah razı olsun..sağolun üstat..
 • Sayfa:
 • 1
Sayfa oluşturulma süresi: 1.02 saniye