Home » Uncategorized » Çarık İşareti

Çarık İşareti

Çarık işareti, eşkıyaların çaldıkları paraları saklamak için kullandıkları işaretlerdendir. Ayakucunun baktığı yönde 10-12 m2 bir alan içinde ikinci bir işaret daha var. Definede çarık işareti ayak işaretine benzemektedir ama unutmayın ayak işareti ile çarık işareti farklıdır. Çarık işareti şimdiki ayakkabı işareti ile anılmaktadır. Eskiden ayakkabı yerine çarık kullanıldığı için çarık işareti ayak işareti ile çözümleri benzerlik göstermektedir. Bulunan yerlerde çarık işareti de tek ya da çift işaret bulunabilir. Onu bulmanız lazım.  Eğer aramalar sonucunda işareti bulamazsanız çarığın bulunduğu kayanın altına doğru araştırmanızı sürdürün. Çarık ve ayak işareti tepelik bir alanda bulunuyorsa, baktığı yöndeki zirve noktalarda yığma olup olmadığına bakın. Çarık ve ayakkabı işareti yapıldığı yerin çok yakınlarında, toprak seviyesi altında kapatılmış mağaralarda ya da kuyu içinde olduğu bilinmektedir.

Definede çarık işareti

Definede çarık işareti iyi analiz edilmeli ve bu işaret çoğu zaman kapalı alanı temsil etmektedir. Yani mağara ya da kapalı mağara olabilir. Mahzenleri de temsil edebilmektedir. Bunlar zemine yakın olan kapalı mağara oyuklarıdır. Bir yerde çarık işareti gördüğünüz zaman çok dikkatli olun etrafa güzelce bakın kesinlikle 7-8 metre yakınlarında 2‘nci bir işaret olacaktır. Kare oyma olabilir. Dikdörtgen oymada olabilir. Farklı işaretlerde olabilir. Böyle işaretleri bulduğunuz zaman nasıl bir işaretse ona göre çözümünü yapmalıyız.

Çarık İşaretinin Çözümü

Bunun haricinde eğer kesme bir blok kayanın üzerinde ise bu çarık işareti o zaman kesme taşın altında parası olmaktadır. Güzelce inceleyin cihaz ya da çubuk kullanabiliyorsanız imkanlar çevresinde parayı tespit etmeye bakın. Gördüğüm böyle çarık işaretinden para alınmışlığı var. Kayanın alt tarafını oymuşlarsa kasa yapmışlardır. Sıvayıp o yeri de toprak kısma yani alta getirmişlerdir. İşin ustası definecilerde çaprazdan toprağı eşerek kesme bloğun altına gelip parayı almıştır. Uyanık olunması gerekir. Ayrıca tek çarık işareti bulursanız, yakın mesafede çakıl yığma olmalıdır. Aradığınız nokta orasıdır. Bazen 2’li 3’lü yürüme izi gibi çarık işaretleri de olmaktadır. Sizde o doğrultuda ilerleyin, ek işaretler varsa inceleyin yoksa çarık işaretinin bitim yönünde toprakta kaya altında giriş vardır. Bunları asla unutmayın.

 

Çarık İşareti
Kayadaki oyma çarık işareti
Çarık İşareti
Kayada 4 tane çarık işareti, çizgi olarak yapılmış.
Çarık İşareti
Kayada oyma ayak izi.